Elektronika, Finanse

Cena energii elektrycznej – cena 1 kwh prądu

W ostatnim czasie cena energii elektrycznej nieco wzrosła. W artykule przedstawimy ile kosztuje 1 kwh prądu oraz jaka jest średnia cena energii elektrycznej w Polsce.
Energia elektryczna to pojęcie, które ma kilka znaczeń. Najczęściej jednak stosuje się je zamiennie z określeniem „prąd elektryczny”. Ten natomiast oznacza uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Dla przeciętnego człowieka energia elektryczna odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ jest niezbędna do działania wielu przedmiotów codziennego użytku. Energia niemal wszystkim potrzebna jest każdego dnia. Niektórzy z trudem radzą sobie z kilkugodzinnym brakiem prądu. Z tego względu energia elektryczna stanowi istotny towar na rynku. Wadą energii jest trudność jej przechowywania. Brak możliwości magazynowania większej ilości prądu sprawia, iż możliwości wykorzystania energii elektrycznej są ograniczone. Jednocześnie cecha ma wpływ na cenę prądu.

Koszt usługi przesłania energii stanowi element składowy ogólnej ceny prądu. Ważną zaletą jest natomiast łatwość transportu. Energię zużywaną przez konkretne urządzenie można obliczyć w bardzo prosty sposób, mnożąc jego moc oraz czas pracy. Moc wyraża się najczęściej w kilowatach, a niekiedy w watach. Oczywiście, do wykonania takiego obliczenia trzeba także znać aktualny koszt prądu. W Polsce cena brutto energii elektrycznej waha się w granicach od 0,50 do 0,64 zł/kWh, w zależności od wybranego sprzedawcy oraz dystrybutora. Warto zwrócić uwagę na to, że koszty prądu w poszczególnych państwach są różne. W Niemczech bowiem cena prądu wynosi obecnie średnio 1,14 zł/kWh, natomiast w Bułgarii 0,4 zł/kWh.

Orientacyjne ceny (aktualizacja 23.07.2014) przy taryfie ze stałą ceną przez całą dobę.

Orientacyjna cena 1 kwh
Sprzedawca Orientacyjna cena za 1 khw
ENEA SA od 0.53 zł – do 0.61 zł
ENERGA Obrót od 0.49 zł – do 0.61 zł
PGE Obrót od 0.52 zł – do 0.64 zł
RWE Polska od 0.51 zł – do 0.61 zł
Tauron PE od 0.50 zł – do 0.61 zł

Za średnią cenę prądu można przyjąć ok. 55 gr za 1 Kwh.

1 Komentarz

  1. Wiktoria

    Niezwykle interesujący wpis. Od dziś będę sprawdzać tę stronę częściej.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén