W zależności od preferencji pasażerowie wybierają podróż samochodem, pociągiem albo autobusem. Każdy z powyższych środków lokomocji ma swoje wady i zalety. Podróżujący samochodem ponoszą koszty związane z zakupem paliwa, a także, jeśli są kierowcami zmuszeni są do skoncentrowania się na prowadzeniu auta. Toteż ich komfort jazdy jest raczej mniejszy niż pasażerów pociągów czy autobusów, którzy ponoszą jedynie koszty związane z zakupem biletu. Mogą oni dowolnie zaplanować czas w trakcie podróży, np. czytając książkę czy oglądając film. Koszty biletów są różnorodne w zależności od rodzaju przewoźnika.

Ile kosztuje bilet PKP, PKP Intercity oraz Pendolino? Przykładowe ceny biletów:

 

Ile kosztuje bilet PKS przykładowo na trasie Kraków – Wraszawa? Cena oferowana przez przewoźników PKS jest w graniach 50-60 zł. Jest to autobus pośpieszny.

bilet pks kraków warszawa

 

Ile kosztuje cena biletu PKP na trasie Kraków – Warszawa. Pendolino zaczyna się już od 59 zł nawet do 200 zł, natomiast bilet za pociąg Intercity w klasie drugiej kosztuje 65 zł, a w klasie pierwszej 98 zł.

bilet na pkp krakow warszawa

Alternatywą jest PolskiBus – Ceny od 1 zł do 60 zł za przejazdy na trasie Kraków – Warszawa.

Ceny biletów są zależne od dystansu jaki pokonujemy pociągiem. Przykładowo w pociągu Intercity relacji Wrocław Główny – Warszawa Centralna ceny biletów kształtują się następująco: bilet zwykły w drugiej klasie kosztuje 136 złotych, bilet pierwszej klasie 177 złotych. Bilet ulgowy dla dzieci to zniżka 37% – bilet więc kosztuje 85,68 zł, a studenci otrzymują 51% zniżki – cena biletu 66,64 zł.

Bilet na Pendolino można kupić już od 59 zł, jednakże zakupu takiego biletu trzeba dokonać ze znacznym wyprzedzeniem, gdyż czym bliżej daty podróży, tym bilet jest droższy.

PKP oferuje swoim klientom szereg zniżek za przejazd, najpopularniejsze z nich to: zniżki dla uczniów i studentów, zniżki dla emerytów i rencistów, zniżki dla niepełnosprawnych. I tak na przykład wspomniana już wcześniej zniżka dla dzieci – 37% ulgi, natomiast studenci otrzymują 51% zniżkę. Należy jedynie pamiętać, że zniżkę można otrzymać na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego prawo do zniżki. Przejazd pomiędzy Wrocławiem, a Warszawą oferuje wiele firm przewozowych. Konkurują one nie tylko ceną, ale także komfortem jazdy. Taka właśnie politykę przyjęła firma PolskiBus, która walczy o klienta niskimi cenami biletów, dużą częstotliwością przejazdów, a także wyposaża autobusy w skórzane siedzenia czy dostęp do internetu wi-fi. Cena biletu takim autobusem wynosi 20-55 złotych na trasie Wrocław-Warszawa, w zależności od terminu zakupu biletu. Firma ta ponadto udostępnia pulę biletów dostępnych za złotówkę.