Przerejestrowanie samochodu to zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jest ona konieczna w przypadku zmiany miejsca zamieszkania właściciela samochodu bądź wówczas, kiedy właścicielem pojazdu została inna osoba.

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami przerejestrowanie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni po zaistnieniu ku temu przyczyny. Osoba zainteresowana przerejestrowaniem pojazdu musi udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszania wydziału komunikacji starostwa powiatowego albo miasta na prawach powiatu.Można tego dokonać również za pośrednictwem innej osoby, której wystawi się odpowiednie pełnomocnictwo. Wypełnienie wszystkich niezbędnych formalności zajmuje zazwyczaj od 15 do 30 minut.

samochod

WNależy pamiętać o tym, że przerejestrowanie samochodu związane jest z pewnymi opłatami. Więc ile kosztuje zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu? Najmniej trzeba zapłacić w przypadku, kiedy dany pojazd był wcześniej zarejestrowany w tym samym mieście bądź powiecie. Wówczas nie zmienia się bowiem tablic rejestracyjnych, tylko nakleja nowe znaki legalizacyjne, co wiąże się z opłatą w wysokości 81 złotych. W innej sytuacji opłata za przerejestrowanie samochodu osobowego wynosi 180,50 złotych, wliczając opłatę ewidencyjną w wysokości 2 złotych. Koszty wrastają w przypadku konieczności wystawienia nowej karty pojazdu, jeżeli stara zaginęła czy też uległa zniszczeniu. Wówczas trzeba zapłacić dodatkowo 75 złotych. Osoby dokonujące przerejestrowania pojazdu zabytkowego, które pragną posiadać tak zwane żółte tablice muszą natomiast zapłacić 200,50 zł.