test ciążowyTest ciążowy to test, który umożliwia wykrycie, iż doszło do zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest to możliwe ze względu na fakt, iż w takim przypadku produkowana jest gonadotropina kosmówkowa, którą można wykryć w moczu. Zagnieżdżenie następuje w siódmym dniu po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem, a zatem test ciążowy powinno się wykonywać po upływie przynajmniej tygodnia od podejrzewanego zapłodnienia.

Aktualnie dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych przeznaczonych do domowego użytku – płytkowe, testy w postaci flamastra lub testy paskowe.

Płytkowe wymagają zebrania moczu do naczynia, pobrania 5 kropli do pipety i umieszczenia ich w płytce pomiarowej. Testy w postaci flamastra natomiast wystarczy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu. W przypadku testów paskowych mocz pobiera się do naczynia, w którym później umieszcza się specjalny pasek. Ceny większości testów ciążowych wahają się w graniach od 4 do 30 złotych, w zależności od producenta, rodzaju testu oraz miejsca zakupu. Zazwyczaj najdroższe są testy w postaci flamastra, czyli typu strumieniowego.

Testy ciążowe można kupić w aptekach lub w internecie (np. na allegro). Zapraszamy do dyskusji w komentarzach na temat ceny testu ciążowego.