Narożnik jest jednym z najchętniej kupowanych mebli do salonów czy pokojów dziennych – sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Nowoczesne narożniki zaskoczą nas nie tylko wyjątkowym designem czy kolorystyką, ale i licznymi dodatkami. Jakie parametry brać pod uwagę wybierając narożnik do salonu?
Narożnik – wymiary, materiały, konstrukcja
Szukając mebla takiego jak narożnik przede wszystkim zastanówmy się nad jego kształtem. Zdecydowana większość z nas wybierze narożnik w kształcie litery L, jednak w sklepach znajdziemy również narożniki ułożone w kształt litery U (zbudowanego z dwóch szezlongów). Narożnik w kształcie litery L sprawdzi się najlepiej w niewielkich pomieszczeniach – najwygodniej jest ustawić go przy rogu pomieszczenia. W dużych salonach i pokojach dziennych możemy wykorzystać oba rozwiązania. Wymiary narożnika również powinny być przez nas określone – wyższe osoby na pewno będą czuły większy komfort odpoczywając na narożniku z wyższym oparciem.
Nie bez znaczenia są materiały obiciowe – tapicerka powinna być trwała i łatwa w czyszczeniu. Narożnik to mebel wykorzystywany codziennie, dlatego wybór materiałów obiciowych nie powinien być przypadkowy – nie powinien się ścierać, być podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Wiele narożników posiada dodatkowe elementy takie jak wysuwana szuflada, półka czy też dodatkowa pufa, którą może dowolnie dostawiać.
Narożnik rozkładany w salonie
Jedną z pożądanych funkcji narożnika jest możliwość jego rozłożenia i stworzenia dodatkowego miejsca do spania, np. dla gości. Narożnik po rozłożeniu powinien mieć nie mniej niż 120 cm szerokości, aby wygodnie mogły się na nim położyć dwie osoby. Wewnątrz rozkładanego narożnika znajdziemy najczęściej dodatkowe komory, w których bez trudu zmieścimy pościel do spania.