Wstąpienie w związek małżeński pociąga za sobą konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji dotyczących wspólnego życia. Jedną z nich jest podział finansów. Małżeństwo nie musi oznaczać całkowitej wspólnoty majątkowej. Popularnym wśród narzeczonych rozwiązaniem staje się zawieranie intercyzy. Co warto o niej wiedzieć? Kiedy okazuje się ona korzystna? Sprawdź!
Czym jest intercyza?
Intercyza jest sporządzoną przez osoby wstępujące w związek małżeński lub małżonków umową majątkową. Jej celem jest ustalenie klarownych, ściśle określonych stosunków majątkowych. Istnieje kilka rodzajów takich umów: intercyza wyłączająca wspólność majątkową, rozszerzająca wspólność majątkową, przywracająca wspólność ustawową oraz ograniczająca wspólność majątkową. Intercyza może obejmować cały majątek albo jedynie jego poszczególne części.
Kiedy warto o niej pomyśleć?
Zachowanie rozdzielności majątkowej okazuje się rozsądnym krokiem w momencie, kiedy jedna ze stron ma tendencję do zadłużania się lub prowadzi niestabilną finansowo firmę. W tym przypadku intercyza staje się dokumentem, dzięki któremu druga osoba nie jest narażona na ryzyko spłacania długów męża czy żony. Jej majątek nie będzie również podlegał egzekucji komorniczej. Na intercyzę decydują się również osoby pragnące zachować pełną niezależność finansową.
Fachowa porada prawna
Podpisanie intercyzy jest poważną decyzją, która będzie rzutować na przyszłe życie z małżonkiem. Zastanawiasz się, czy sporządzić intercyzę? A może jesteś już zdecydowany, ale nie wiesz, jak uprawomocnić dokument? Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, warto skonsultować się z prawnikiem, który szczegółowo objaśni wszystkie następstwa prawne intercyzy i przeprowadzi Cię przez cały proces. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej informacji.