Motoryzacja

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – co warto wiedzieć?

Zakup samochodu z Niemiec to nie lada gratka dla miłośnika motoryzacji. Niemcy nie tylko dbają o swoje pojazdy, ale też chętnie je zmieniają, co daje szeroki wybór w samochodach używanych o niskim przebiegu. Chcąc sprowadzić niemiecki samochód do Polski, warto wiedzieć, czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa? Jak wygląda proces sprowadzenia samochodu do polski?

Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy to załadowanie auta na lawetę i odstawienie go do garażu nabywcy – w ten sposób nie musimy od razu kupować ubezpieczenia, gdyż samochód jest wyrejestrowany. Jeśli jednak auto z Niemiec ma przyjechać do Polski „o własnych siłach”, konieczna jest znajomość prawa. Samochody takie dostają jeden z dwóch rodzajów niemieckich tablic rejestracyjnych wyjazdowych. Pierwszy rodzaj jest wydawany na okres 5 dni, i w tym przypadku auto nie musi mieć badania technicznego. Drugi rodzaj tablic to blachy wydawane na czas od 9 dni do 6 miesięcy. Takie tablice wymagają przeglądu technicznego samochodu. Co z ubezpieczeniem? Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa?

Zakup polskiej polisy OC do samochodu na niemieckich tablicach

Chcąc od razu poruszać się sprowadzonym z Niemiec samochodem, musisz posiadać ważne OC. Ubezpieczyciele dają możliwość wykupienia OC krótkoterminowego, i jest to jedyne ubezpieczenie, które pozwala na jazdę na niemieckich tablicach po polskich drogach. Ubezpieczenie OC krótkoterminowe działa dokładnie na tych samych zasadach co klasyczne ubezpieczanie OC roczne. Wysokość takiej polisy to ok. 100 zł. Warto pamiętać, że po 30 dniach polisa nie wznowi się automatycznie, więc konieczne będzie zakupienie stałej polisy wraz z przerejestrowaniem samochodu i uzyskaniem polskich tablic.

 

 

root_810
the authorroot_810
moralarte.com zobacz wiecej oo.pl