Ciekawe

Redukcja przebarwień – usuwanie plam posłonecznych z użyciem lasera

Przebarwienia to niedoskonałości, które pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, a do ich powstawania przyczynia się promieniowanie słoneczne. Długotrwałe przebywanie na słońcu może skończyć się nieestetycznymi, brązowymi plamkami, których nie sposób usunąć domowymi peelingami. Skuteczną metodą usuwania plam posłonecznych jest natomiast laseroterapia. Co warto wiedzieć na temat laserowego usuwania przebarwień?

Słońce – najczęstsza przyczyna przebarwień

Przebarwienia na skórze powstają przeważnie na skutek ekspozycji na słońce lub lampy solaryjne. Promieniowanie UV wywołuje wzmożoną produkcję melaniny w skórze, czego skutkiem są plamy o brązowym zabarwieniu. Powstawanie przebarwień uwarunkowane jest często występowaniem kilku czynników jednocześnie. Wiele substancji oraz procesów zachodzących w organizmie może nasilać niekorzystne działanie promieniowania słonecznego, np.:

  • zaburzenia hormonalne (zwłaszcza w okresie ciąży i menopauzy),
  • stany zapalne skóry (np. trądzik),
  • leki (tabletki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwdepresyjne),
  • kosmetyki i perfumy zawierające niektóre olejki eteryczne, np. bergamotowy.

Jak pozbyć się plam posłonecznych?

Osoby, które mają skłonność do plam posłonecznych, powinny poświęcić pielęgnacji skóry szczególną uwagę. Warto sięgać po produkty dedykowane skórze z przebarwieniami. Należy unikać produktów drażniących i zawierających substancje światłouczulające. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry z przebarwieniami jest stosowanie kremu z filtrem na dzień – kosmetyk ten ochroni delikatną cerę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.

Eksperci z Kliniki Miracki w Łodzi zalecają, aby kwestię redukcji przebarwień skonsultować ze dermatologiem. Specjalista nie tylko poleci najlepsze zabiegi na plamy posłoneczne, ale też przekaże wskazówki na temat codziennej domowej pielęgnacji skóry. Podpowie, czego unikać, a o czym należy pamiętać, aby zmniejszyć ryzyko powstawania nowych przebarwień.

Redukcja przebarwień przy pomocy lasera

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja dermatologiczna. Lekarz musi dokładnie obejrzeć zmiany skórne i ocenić, czy w danym przypadku znajdzie zastosowanie laser, a jeśli tak, to jaki. Jeśli nie ma przeciwwskazań, do zabiegu można przystąpić jeszcze tego samego dnia. Skóra zostaje dokładnie oczyszczona i w razie potrzeby – znieczulona.

Do redukcji przebarwień używanych jest kilka rodzajów laserów, m.in. pikosekundowe, frakcyjne, tulowe. Na szczególną uwagę zasługuje technologia pikosekundowa, która charakteryzuje się zastosowaniem bardzo krótkich impulsów. Dzięki temu pozwala na szybkie, skuteczne i mało inwazyjne usunięcie szpecących plam wywołanych słońcem.

Zabiegi z użyciem laserów pikosekundowych są mało bolesne, więc nie wymagają znieczulenia. Skóra chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Energia pikosekundowa wywołuje w tkance zjawisko mechaniczne, a nie termiczne, jak lasery frakcyjne.

Wiązka światła laserowego rozbija nadmiar melaniny zgromadzonej w przebarwieniu na drobne cząsteczki, które organizm jest w stanie samodzielnie usunąć. Przebarwienia tracą na intensywności kilkanaście dni po zabiegu, a w ciągu następnych kilku tygodni stopniowo zanikają. Dla uzyskania optymalnych efektów należy powtórzyć zabieg kilkukrotnie. O liczbie i częstotliwości sesji laserowych decyduje lekarz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.

 

root_810
the authorroot_810
naacotruck.com meirovitz.com est.pl