Ciekawe

Wszystko o uprawianiu palm w ogrodzie

Palmy to piękne, ozdobne rośliny, które hodować można zarówno w domu jak i w ogrodzie. Występują one głównie w strefie zwrotnikowej i jest ich ponad dwa tysiące gatunków. Spośród nich można wyróżnić takie, które przystosowały się do życia w chłodniejszych warunkach. Są one odporne na deszcz, mróz, śnieg.

Rodzaje palm mrozoodpornych

Palmy kojarzą się głównie z egzotyką, ale coraz częściej spotkać je można w ogrodach w Polsce. Niektóre gatunki doskonale zniosą lekką, łagodną zimę, ale trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.Jedną z mrozoodpornych palm są szorstkowce Fortunego, które pochodzą z Chin. Rośliny te mają włochate pnie, które tworzą grube, szorstkie włókna. Na górze mają rozłożyste liście tworzące pióropusz.Bardziej odpornym na mróz gatunkiem są szorstkowce takile, które maja bardziej skórzaste i sztywniejsze liście. Szortkowce Wagnera z kolei mają liście ciemnozielone i sztywne.

W jakich warunkach należy uprawiać palmy w ogrodzie?

Palmy najlepiej rozwijają się w miejscach odosobnionych, słonecznych i ciepłych. Podłoże powinno być lekko wilgotne, żyzne i przepuszczalne.

Sadzone powinny być w odpowiednich odstępach, tak aby jedna nie zasłaniała drugiej.

Jak zabezpieczyć palmy ogrodowe na zimę?

Szorstkowce, czyli palmy mrozoodporne, bez problemu zniosą temperaturę do około minus osiemnastu stopni. Jeśli jednak zapowiada się ostrzejsza zima dobrze jest zabezpieczyć korzenie palmy za pomocą grubej ściółki. Można również zabezpieczyć je za pomocą bardzo przewiewnych osłon. Wykonane mogą być z palików owiniętych grubą włókniną, która dodatkowo wypełniona jest słomą lub liśćmi.

Ochrona przed mrozem jest bardzo istotna zwłaszcza w przypadku młodych roślin.

Palmy można także zabezpieczyć przed mrozem za pomocą kabli grzewczych dla roślin egzotycznych. Dzięki nim można odpowiednio zabezpieczyć oraz dostarczyć ciepła, a także osłonić przed wiatrem także i starsze rośliny.Pamiętać należy, aby w czasie dni cieplejszych, kiedy nie ma mrozu, palmy przewietrzyć poprzez częściowe rozluźnienie osłonek.

O czym jeszcze należy pamiętać hodując palmy w ogrodzie?

Bardzo ważna jest wilgotność, ponieważ rośliny, które będą rosły na na mokrych glebach, narażone będą na zaleganie wody w liściach. Palmy takie będą mniej odporne na zimno. Ziemia pod uprawę tych roślin nie powinna być ani zbyt mokra ani ciężka, a ich stożki powinny być chronione w zimie przed zamakaniem. Palm nie można owijać także w całości folią, ponieważ mogą się wtedy zaparzyć i zgnić. Jedynie środek tych roślin powinien być chroniony w ten sposób.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

root_810
the authorroot_810
https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/ https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://gazetastonoga.pl/kuchnia-w-stylu-loft-modny-i-funkcjonalny-wybor/